:: دوره 1، شماره 2 - ( 12-1395 ) ::
جلد 1 شماره 2 صفحات 26-33 برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر اجرای برنامه ترخیص بر کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سرطان پستان
علیرضا نیکبخت نصرآبادی ، سمیه سلمانی، معصومه ایمانی پور، مصطفی حسینی
دانشیار
چکیده:   (914 مشاهده)

چکیده

سابقه و هدف: سرطان پستان شایع­ترین بد­خیمی در زنان است و جراحی ابتدایی­ترین درمان این بیماران می­باشد. مشکلات متعدد بعد از جراحی می­تواند باعث کاهش کیفیت زندگی بیماران شود. پژوهش حاضر به تعیین تاثیر اجرای برنامه ترخیص بر کیفیت زندگی این بیماران پرداخته است.

مواد و روش‌ها: در این مطالعه، 69 بیمار کاندید جراحی پستان که مشخصات واحد­های مورد پژوهش را دارا بودند وارد مطالعه و سپس به دو  گروه مداخله و کنترل تقسیم شدند. ابزار جمع آوری داده­ها شامل پرسشنامه مشخصات دموگرافیک و بیماری، پرسشنامه کیفیت زندگی و چک لیست تعیین نیاز­های آموزشی بود. در گروه کنترل اقدامات روتین بخش صورت گرفت و در گروه مداخله، برنامه ترخیص از زمان پذیرش اجرا شد. شش هفته بعد از ترخیص پرسشنامه کیفیت زندگی در دو گروه تکمیل شد. تحلیل داده­ها با نرم افزار SPSS و آزمون­های آماری توصیفی و تحلیلی انجام شد.

یافته‌ها: بر اساس یافته های به دست آمده، بین دو گروه مداخله و کنترل قبل از شروع انجام پژوهش، اختلافات معنی داری از نظر کیفیت زندگی در ابعاد جسمی، روحی-روانی، اجتماعی، مذهبی و نمره کل کیفیت زندگی وجود نداشت. بعد از مداخله، از لحاظ کیفیت کل زندگی (001/0>p) و نیز تمام ابعاد ذکرشده آن بین دو گروه اختلافات معنی دار مشاهده گردید (001/0>p).

نتیجه‌گیری: نتایج نشان داد که برنامه­ترخیص می­تواند به­عنوان یک روش موثر در جهت ارتقاءکیفیت و حتی کمّیت زندگی بیماران سرطان پستان پس از جراحی ایفای نقش کند.

واژه‌های کلیدی: سرطان های پستان، ترخیص بیمار، کیفیت زندگی
متن کامل [PDF 864 kb]   (602 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: ۱۳۹۵/۱۰/۲۲ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۲/۳۰ | انتشار: ۱۳۹۵/۱۲/۳۰


XML   English Abstract   Printدوره 1، شماره 2 - ( 12-1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها